Vanaf deze plek willen wij u wekelijks informeren over bijzondere natuurfenomenen in Heemstede.  

In afgelopen week viel 21 maart: het officiële begin van de lente en het weer was er ook naar. Deze week kende ook het vierde temperatuurrecord van de maand maart. Sommige mensen vinden dat weer heerlijk maar ik krijg er een onbehagelijk gevoel bij als ik 5 of 10 jaar vooruit probeer te denken of wat deze zomer gaat brengen aan hitte. 

Op het warme en droge weer reageert de natuur ook meteen. Vorige week hadden we de eerste tjiftjaffen uit het zuiden. Deze week zongen ze al bijna in elke tuin. 14 dagen na de eerste tjiftjaf kunnen we de Fitis verwachten met zijn kenmerkende zang die enthousiast begint en in elk liedje melancholisch de moed lijkt te verliezen.  En de zwartkop is er ook weer.

Verder komen er steeds meer kruiden in bloei: na groot hoefblad (roze) ook klein hoefblad ( geel), de paarse dovenetel, het gele speenkruid ( foto) en de dotterbloemen. Natuurlijk doen de bomen volop mee. De gele kornoelje bloeit al 2 weken en de windbestuivers zoals iepen, zwarte elzen, wilgen en hazelaars hebben allemaal volop stuivende katjes.


Toen we op Meermond aan het werk waren, maakten we het moment mee dat de sperwers terug kwamen op hun nest om te verkennen of het er nog was. Die hebben de hele winter rond gezworven naar plekken waar genoeg te eten was. Nu gaan ze een maand bijhouden of hun nestplek nog veilig genoeg  is en dan komen de eieren.

Komende week verwacht ik een explosie aan bloeiende prunussoorten: de wilde prunus of sleedoorn begint al een beetje maar dan komen ook de sierkers soorten, de pruimenbomen en de kersen.

Waar kunt u zelf aan meedoen?  

Van nu tot november vrijdag werken we elke vrijdag weer op Meermond.

Het is leuk en voldoening scheppend om er samen iets moois van te maken. Voor meer info en om een keer te komen kijken, te helpen of met een vraag: info@stichtingmeergroen.nl .

Franke van der Laan