Vanaf deze plek willen wij u wekelijks informeren over bijzondere natuurfenomenen in Heemstede.
Boerenwormkruid
Een van mijn favoriete (medicinale) planten is deze week volop gaan bloeien: Boerenwormkruid. Waarom is die plant zo interessant? De eerste reden zit in de naam: je kunt er thee van trekken als wormenkuur voor huisdieren en vee maar vroeger toen iedereen in de natuur werkte ook voor jezelf. Iedere boerderijtuin had deze mooi geelbloeiende plant. Tegenwoordig kopen we het nagemaakte extract in een duur potje. Maar is er is meer. Als je over het blad wrijft komt er een sterke kamferachtige lucht vrij. Dat komt door een etherische olie die zo sterk is dat geen insect of rups aan de plant knaagt.. Die stof is zo sterk dat als je de plant tussen je wasgoed in de linnenkast legt er geen motten inkomen, vlooien uit de hondenmand weg blijven en je kunt de planten zelfs als vliegengordijn gebruiken. Maar hiermee houdt het niet op. Er is ook een speciale bij die alleen vliegt als dit plantje bloeit. De boerenwormkruid zijdebij leeft alleen van deze soort. Helaas is veel boerenwormkruid ver weggedrukt door spuiten en maaien dus daarmee sterft weer bijna een soort bij uit. Gelukkig houden we op Meermond nog een gezonde populatie in stand.
Beheerwerk Op Meermond hebben we deze week werk gemaakt van vooral 3 soorten. Zwarte mosterd of herik is zeer gewaardeerd als nectarplant, maar elke plant kan duizenden zaadjes produceren die planten geven tot wel 3 m hoog. Omdat we er al zoveel hebben, hoeven we er niet duizend keer zoveel. Dus tussen bloeien en rijp zaad zetten halen we de meeste planten weg. Datzelfde speelt met een plant die nu opkomt: Europese berenklauw. Dat is een schermbloemige van ook 2-3 m hoog en ook daar hebben we er al tienduizenden van. Dus we zijn begonnen met koppensnellen om de bloei wel te toe staan maar niet de 1000 zaden per plant. Helaas zijn door te groot enthousiasme de meest bloemen ook gesneuveld. Ook in het moeras is er genoeg te doen. Na 4 weken selectief riet uittrekken om bijzondere planten vrij te zetten hebben we nu met de bosmaaier de dichte opstanden van riet weggemaaid. Die laten we een week liggen. Volgende week wegen die 90% minder en ruimen we het op.
Ook waren we weer in het Sorghbosch. Daar zijn de zieke iepen nu weggehaald. Maar er is een hele ondergroei ontstaan van bramen, brandnetels en uitgebloeide kruiden. Die hebben we gemaaid en preventief afgevoerd voordat ze te groot worden en over paden groeien. Bij die klus ontdekten we dat er een kuil van meer dan een meter diep was ontstaan. Het leek een oude put of kelder die ingestort is. Om te voorkomen dat er iemand in valt hebben we hem met houtblokken gevuld en afgedekt met zand. Later maar eens een archeologisch onderzoek gaan doen.
Waar kunt u zelf aan meedoen?
Van nu tot november vrijdag werken we elke vrijdag weer op Meermond.
Het is leuk en voldoening scheppend om er samen iets moois van te maken. Voor meer info en om een keer te komen kijken, te helpen of met een vraag: info@stichtingmeergroen.nl .
Franke van der Laan