Jeugd motiveren of demotiveren!

Ik ben 2 hectische weekjes achter: Hierbij een item dat 2 weken geleden speelde:

Onze samenleving raakt steeds meer ingericht op juridische en economische kaders. De noodzaak om in een dichtbevolkt land dingen te regelen staat wel eens op gespannen voet met het feit of we daarmee het beste in de mensen naar boven brengen. Het onderwijs in grote leerfabrieken, waar de menselijke maat soms verloren lijkt te gaan bij het meten van theoretische vaardigheden is daar maar 1 voorbeeld van. Toen een paar decaden geleden de dienstplicht werd afgeschaft stelde de toenmalige minister – president Lubbers voor om voor alle jongeren een sociale dienstplicht in te voeren. Die 9- 12 maanden zijn over een jaar of 30 vakkundig terug gemasseerd naar een Maatschappelijke stage van 30 uur. Die stage is een van de weinige mogelijkheden voor leerlingen om sociale betrokkenheid te uiten en praktische vaardigheden op te doen. Daarom steken we als Stichting MEERGroen altijd veel tijd en energie in om zoveel mogelijk leerlingen in onze natuur- en stadslandsbouw projecten in te zetten. Tot 2014 werd de stage financieel ondersteund, deden de meeste scholen in de regio mee en konden we zo’n 200- 300 leerlingen wat ervaring meegeven. Sinds dit jaar is die financiering weggevallen( Niet dat er ooit een cent bij de stage bieders terecht kwam; alles bleef hangen in de keten tussen Den Haag en de scholen…). Nu die financiering is weggevallen, zijn er nog maar 3 scholen in de regio die de stage de moeite waard vinden . Deze week draait er weer een groepje leerlingen mee in ons weekprogramma. Op maandag bestaat dat voor een deel uit ecologisch beheer van het Wandelbos Hoofddorp. Meestal krijgen we daarbij door lunch wandelaars belangstellende vragen. Maar met deze 5 jongens erbij was een uur lang 5 keer meesmuilende reacties dat we deze taakstraffers of Halt – jongeren goed aan moesten pakken. Hoe kunnen we deze jongens positief sociaal motiveren als ze 5 keer achter elkaar zo benaderd worden? Is het een wonder dat grote groepen jongeren alle gevoel van sociale betrokkenheid laten varen ? Waar willen we heen met onze jeugd?

Hoofddorp 13 december 2015

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd.